Responsive Premium Blogger Temaları

3 Mart 2014 Pazartesi

Blogger da Blog Açmadan Önce Yapılması Gerekenler

Blog açmadan önce neler yapılmalı, ne tür işlemler tamamlanmalıdır?

Blog açmak kendinizi özgür bir şekilde ifade etmenin en basit yoludur.Hele günümüzde ücretsiz araçların işlevsel olması sayesinde blog açmak çok daha kolay hale gelmektedir.Bu yüzden yeterli bilgileri hazırladığınız takdirde blogger da blog açma işinin en önemli adımını atmış oluyorsunuz.Geriye ise bilindik temel ayarları uygulayıp yazılarınızı yazmak kalıyor. Peki nedir bu adımlar?Blogger da blog açmadan yapılması gerekenler nelerdir?
blog-yayınlamadan-yapılmasi-gerekenler

Konu Belirlemek

Ben ne yazabilirim sorusuna muhakkak bir cevap bulmalısınız.Hangi konularda uzmansınız?Hangi konularda uzmanlığınızı arkadaşlarınızla paylaşırsınız?Yazacağınız konular okuyucularınızın dikkatini çekecek mi?Bu sorular bir blog yazarının blog açmadan önce aklında olması gereken en önemli sorulardır.Eğer daldan dala atlayan bir blogunuz olursa okuyucularınız sizi bir kaba sığdıramayacak ve blogunuz amaçsız bir blog olmaktan kurtulamayacaktır.

Blog Adresi ve İsmi

Hangi sistemi kullanırsanız kullanın muhakkak blogunuzun url sini belirlemelisiniz.Blogunuzu blogger da açtığınızı düşünürsek; blog adresiniz aşağıdaki şekilde olacaktır :
blogadi.blogspot.com
Blogger da milyonlarca insanın blog açtığını düşünürsek istediğiniz adresi almanız mümkün olmayabilir.Bu yüzden aklınızda alternatifleri oluşturmalısınız.Aslında en iyisi kendi özel alan adınızı kullanmak olacaktır.İlerleyen yazılarda bu konuyu tartışacağız.
Gelelim isim konusuna.Blogunuzun içerik ve adresine uygun blog başlığı ve açıklaması bulmalısınız.Örneğin blogunuz yemek blogu ise
Ayşe’nin Mutfağı – En Leziz Yemekler
şeklinde blog başlığı ve sloganı kullanabilirsiniz.

Blog Açıklaması ve Anahtar Kelimeler

Tabii hem arama motorları hem de sayfanızın kısa özeti için açıklama metniniz olmalı.Örneğin;
Türk mutfağından en lezzetli tatlı ve sıcak yemek çeşitlerini blogumuzda bulabilirsiniz.
Bu yazı google da birisi blogunuzu aradığında karşısına çıkacak ilk metindir.Böylece okuyucu sitenizin içeriğini bu şekilde anlayacak.Bu yüzden etkileyici bir açıklama girmeniz şiddetle tavsiye edilir.
Anahtar kelime ise hem seo ayarları açısından hem de google da aranan kelimelerde yer almanız açısından önemlidir.Yukarıda yemek blogu örneğini verdim.Aynı örnekten devam edersek bu blog için aşağıdaki anahtar kelimeler kullanılabilir.
tatlilar,ana yemekler,yemek blogu,turk yemekleri, kek tarifi
gibi…
- Buraya kadar olan kısımlar başlangıç için yeterli olacaktır.Daha ilerisi için aşağıdaki adımları da önceden çözmenizi öneririm.Şimdi gelin birlikte o adımlara bakalım :

Şablon

Eğer okuyucularınızın karşısına tam anlamıyla profesyonel bir blogla çıkmak istiyorsanız önceden hangi şablonu kullanacağınıza karar vermelisiniz.Blog açtıktan sonra şablon değiştirmek istemeyenler muhakkak istediği şablona blog açmadan önce karar vermeli.Bunun için ücretli bir şablon yaptırabilir ya da ücretsiz olarak dağıtılan temalardan içeriğinize uygun olanı kullanabilirsiniz.

Logo

Şablondan sonraki diğer adım da logodur.Blogunuzu hatırlatan etkileyici bir logo okuyucularınızın gözünde etkili olacaktır.Düz bir yazı da kullanabilir ya da sitenizi yansıtan bir çalışma da yaptırabilirsiniz.

Sosyal Medya Hesapları

Sosyal medyanın blog trafiğini artırmadaki önemi büyük.O yüzden blogunuzun trafiğini artırmak için facebook, twitter ve google plus hesaplarınızın olması gerekiyor.Burada başlangıçta sadece hesap açıp, profil bilgilerinizi girmeniz yeterli olacaktır.Tüm hesaplarınız için aynı hesap adını almayı başarırsanız iyi olur.Diğer türlü farklı varyasyonlar deneyebilirsiniz.

İlk Yazı

merhaba-yazisi
Blogunuzu açtıktan sonra hemen ilk yazınızı yayınlamalısınız.Bunu hemen yapmanız için en azından ilk yazınız elinizde hazır olsun.Bu yazı küçük bir merhaba niteliğinde blogun yol haritasını anlatan bir yazı olabilir.

Hakkımda ve İletişim Sayfası

Daha ilk merhaba yazınızda sizin kim olduğunuzu merak eden okuyucularınız olabilir.Onlar için bu iki sayfayı muhakkak oluşturun.Belki yeni blogunuzda size yol arkadaşlığı gelebilir ya da bir eleştiri,  beğeni alabilirsiniz.

Hem basit hem de ileri düzey kullanıcılar için blog açmadan önce yapılması gerekenleri özenle hazırladığım yazımda sizlere sundum.Buradaki ana amacımız blogumuzun ilk günlerinde olsak bile bir şekilde blogumuza ulaşan ziyaretçileri takipçimiz haline getirebilmek.Bu yüzden blogunuzu yayına almadan önce yukarıda paylaştıklarımı yapmanızı öneririm.
Listeye eklenmesi gereken, aklınıza takılan farklı konular var mı?


Yazar Hakkında
Ben BloggerTr sitesinin kurucusuyum.Blog ipuçları, SEO, adsense ve sosyal medya konularını takip ediyor ve bu konularda yazıyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder