Responsive Premium Blogger Temaları

28 Mart 2014 Cuma

Blogger Etiket Kullanımı Hakkında İpuçları

Blogger da etiketler nasıl eklenmeli?Aynı anda tüm yazılara etiket verilebilir mi?

Etiketler blogunuzdaki yazıları sınıflandırmanıza yarayan önemli bir özelliktir.Yazılarınızı belirli başlıklar altında sergilemek için biz blog yazarları bu yönteme başvururuz. Bildiğiniz gibi blogger da kategori seçeneği olmadığı için  etiketleri mecburen kategori şeklinde kullanırız. Yalnız yazıma başlarken önemli bir husustan da bahsetmek istiyorum.Şöyleki bazı blog sahibi arkadaşlar yazısının başlığına uygun olarak her yazısına farklı etiket uygulamaya çalışıyor.Böyle olunca etiketler kontrol edilmesi güç duruma geliyor.Buna engel olmak için etiket hiyerarşisini iyi kurmalısınız.Bu ve buna benzer durumlarda sizi haberdar etmek için blogger etiket kullanımı hakkında size yol gösterecek bazı adımları içeren böyle bir yazıyı paylaşmak istedim.
Blogger da kullanacağınız etiketleme yöntemine aşağıda verdiğim örnekteki gibi olabilir. Buradaki kullanım şeklim ana etiket –> alt etiket şeklinde olacak.Tabii siz blogunuza uygun olarak direkt ana etiket şeklinde de yapabilirsiniz :

blogger-etiket-kullanmak

Örnek :

 • Sosyal Medya –> Facebook – Twitter – Google plus
 • Windows --> Windows 7 - Windows 8 - Windows XP
 • Tarif --> Tatlılar – Tuzlular
 • Kitaplar --> Macera - Dram – Aşk


Yukarıda da gördüğünüz gibi etiketleme şeklinizi yukarıdaki gibi düşünürseniz etiketlerinizi kontrol altına almış ve okuyucunuza aradığı içeriği bulma konusunda fazlasıyla yardımcı olmuş olursunuz.

Bunun yanında bir yazıya en fazla 3 etiket ve en çok da 3 kelimeden oluşan etiket kullanmaya özen göstermelisiniz.

Blogger da yazınıza etiket nasıl eklenir eminim biliyorsunuzdur.Ama belki yeni başlayanlar için yardımcı olabilir düşüncesiyle paylaşmak istedim.

 1. Blogger hesabınıza giriş yapıp, yeni yazı butonuna tıklayın.
 2. Sağ taraftaki alanda yazınız ile ilgili bir takım parametreleri ayarlayabileceğiniz kısım mevcut.Aynı zamanda etiket eklemek için sağ taraftaki etiket menüsünü kullanacağız.Aşağıdaki resimde de göreceğiniz üzere etiket kısmına tıkladığınızda boş bir kutu belirecek.Buraya etiket isminizi yazabilirsiniz.İsterseniz mevcut etiketlerinizi de bu kısımdan seçebilirsiniz.

blogger-etiket-kullanimi 

Blogger da tüm yazılara aynı anda nasıl etiket eklenir ?

Eğer eski etiketlerinizi düzene koymak isterseniz bu işlemi toplu bir şekilde yapabiliyorsunuz.Şöyleki:

 1. Kayıtlar sekmesine tıklayın.
 2. Burada her kayıt başlığınızın sol tarafında bir kutucuk olduğunu göreceksiniz.Hangi yazınızın etiketini değiştirmek istiyorsanız onu seçin.
 3. Üst menüde etiket butonuna basın.Açılan pencerede yazılarınıza yeni etiket verebilir, var olanları seçebilir ya da mevcut olanı silebilirsiniz.Tüm bunları birden fazla yazınız için aynı anda uygulayabilirsiniz.

blogger-tum-yazilara-etiket-ekle

Blogger etiket kullanımı hakkında bilmeniz gereken bunlar.Yukarıda da bahsettiğim gibi yazılarınızı etiketle doldurmayın ve de anlamlı etiketler ekleyin.Çünkü daha öncede yazdım blogger benzer yazılar eklentisi de etikete dayalı çalışıyor.Yani yazınızla aynı etikete sahip diğer yazıları gösteriyor.Bu yüzden blogunuzu sağlıklı ve okunabilir şekilde ilerlemesi için etiketlemeyi doğru bir şekilde yapmaya özen gösterin.

11 yorum:

 1. faydalı bilgi
  www.motorcukadin.com

  YanıtlaSil
 2. ana etiket –> alt etiket işlemini nasıl yapıyoruz, sadece ana etiket eklenmiyor mu?

  YanıtlaSil
 3. Yeni oluşturduğum kayıt içerisinde etikete yazdığım bir şey yoksa arama yaptığımda kayıda ulaşamıyorum. Yani yazdığım etiketle arama yapamıyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

  YanıtlaSil
 4. Gayet iyi bir paylasım olmuş sağolun
  http:www.windows10haber.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 5. bilgi için teşekkürler
  www.mobilvideo.top

  YanıtlaSil
 6. yararlı bir yazı
  www.nakliyeambari.com

  YanıtlaSil
 7. Bende neden olmadı? bakabilir misiniz : kadirgaripoglu.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani olmayacak bir şey yok. Nerede takıldınız, ne çıkmadı ?

   Sil
 8. teşekkürler
  www.samplesharp.com

  YanıtlaSil